На допомогу соціальному педагогу

Date: 17 березня 2021 о 09:50, Refreshed 17 березня 2021 о 10:07

Розділ ІХ

Нормативно-правова база соціального педагога

Соціальні педагоги шкіл входять до психологічної служби (разом із психологом) навчально-виховного закладу і безпосередньо підпорядковуються адміністративно – керівникові закладу, методично – Міському центру практичної психології і соціальної роботи.

Соціальні педагоги керуються в роботі Положенням про психологічну службу системи освіти України (наказ Міністерства освіти України за № 127 від 03.05.99 року).

Основними принципами діяльності соціального педагога є законність, дотримання і захист прав дитини, деференційність, системність, індивідуальний підхід, доступність, конфіденційність, відповідальність за дотримання етичних та правових норм.

Основною метою діяльності соціального педагога є створення соціальних умов для життєдіяльності, різнобічного розвитку категорій дітей, захист їх конституційних прав, здійснення соціального супроводу проблемних сімей, рання профілактика злочинності і правопорушень.

• Документація соціального педагога
Вся документація соціального педагога ділиться на три категорії:

1. Нормативна і довідково-інформаційна:

- Конституція України, Декларація прав людини, Конвенція ООН про права дитини;
- Положення про психологічну службу в системі закладів освіти України, Етичний кодекс практичного психолога, нормативно-правові документи (ксерокопія наказів, листів, положень тощо), які регламентують діяльність психологічної служби;
- Папка з особистими документами;
- Вхідна документація;
- Вихідна документація;
- Папка з районними та обласними програмами;
План роботи на рік, затверджений директором навчального закладу і погоджений завідуючим районним Центром практичної психології і соціальної роботи;

При складанні річного плану враховувується:
- участь у реалізації державних (обласних, районних) програм, наказів та рішень колегії Міністерства освіти і науки України;
- пріоритетні напрями діяльності навчального закладу та запити педагогічного колективу;
- специфіку роботи з учнями (дітьми) на кожному віковому етапі їх розвитку;
- тижневий графік роботи в школі.

2. Документи для службового користування:

- індивідуальні картки психологічного супроводу учнів;
- соціально-демографічний паспорт учня та його сім’ї;
- журнал реєстрації індивідуальних консультацій;
- матеріали проведення корекційно-відновлювальної та розвивальної роботи;
- тексти психодіагностичних методик, матеріали психодіагностичних досліджень;

3. Обліково-реєстраційна:

- журнал щотижневого та щоденного обліку роботи;

Документи для службового користування і обліково-регістраційні вміщують лише професійно необхідні матеріали. До цих матеріалів, пов’язаних з конфіденційним змістом діяльності соціального педагога, не має включатися доступ сторонніх осіб. У тих же випадках, коли соціальний педагог звертається за допомогою до інших фахівців, потрібно спеціально ознайомити їх з питаннями, що стосуються умов і терміну зберігання таких матеріалів, а також обмежень у використанні інформації про клієнта і попередити про міру відповідальності за недотримання конфіденційності.
Для злагодженої роботи соціального педагога створюються папки для роботи з окремими групами дітей (наприклад, діти «групи ризику», обдаровані діти, учні з девіантною поведінкою та ін.), в яких міститься:

1) теоретичний матеріал;
2) перелік методик;
3) розробки методик для використання в роботі;
4) проведені методики.

Замість індивідуальних карток психологічного супроводу учнів, соціальний педагог, має змогу запропонувати учням створити власне портфоліо, в якому опише свої особистісні риси за зразком поданим працівником психологічної служби закладу. Такий вид діяльності дасть змогу учням об’єктивно оцінити свої особистісні риси та полегшить роботу соціального педагога.

У папці «Робота з батьками» зберігаються методичні рекомендації:
- щодо проведення конференцій для батьків учнів 1-х класів;- матеріали для батьківських зборів з вікових особливостей учнів;
- тематика батьківських зборів залежно від вікових особливостей учнів;
- сценарії батьківських зборів;
- анкети, таблиці та пам’ятки, що використовуються у проведенні заходів.

Соціальний педагог зобов’язаний оберігати професійну таємницю, не поширювати відомостей, отриманих у процесі діагностичної і корекційної роботи, дотримування анонімності клієнта.

Додатково згідно з рекомендаціями в кабінеті розробляється список спеціалізованих центрів та консультацій соціального і медико-психологічного профілю.