Project news
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Voting
Чи підтримуєте Ви дистанційне навчання?
Total 124 common:people_all_forms
Voting
Як Вам новий сайт?
Total 170 common:people_all_forms

Нобельська святиня

Date: 31 березня 2021 о 09:55

                                                 НОБЕЛЬСЬКА СВЯТИНЯ

Білизною своїх стін відбивається у голубій гладі Нобельского озера церква. Нещодавно від­ремонтована, на висо­кій горі вона, немов віт­рильник, лине над полі­ськими просторами. Здавалося, так було за­вжди! Адже літописний Нобель не можливо уя­вити без храму. Ще кіль­ка століть тому, на вузенькому півострові, де розкинулося село, як розповідають польські хроніки, їх було аж п'ять. Плив за водою повільно час, вікові історичні події бурею проносилися над Поліссям. І на кінець XIX століття у Ноблі вже ба­чимо одну-єдину церк­ву, що знайшла собі міс­це на найвищому-узвишші півострову В тому місці, де колись, напев­но, стояв князівський замок. Бо не могло бути по іншому в історії літо­писного села: в найгар-нішому його куточку бу­дували вельможі або свої хороми, або хра­ми..,.

Але і для тієї церкви, що залишилася спад­коємицею своїх попе­редників, доля приготу­вала випробування вог­нем, чи не найбільшим злом, яке терпіли полі­ські люди, будуючи свої помешкання, храми із найдоступнішого буді­вельного матеріалу - де­рева. Це нинішня церква у Ноблі зведена із цегли, а її попередниця, що са­мотньо залишилася свідчити про віру хрис­тову у середині XIX сто­ліття, була дерев'яною. Пам'ять людська не збе­регла оповідь про стра­шну трагедію, що ста­лася із церквою 22 серп­ня 1875 року Лише за­вдячуючи архімандриту Ніколаю, котрий чотир­ма роками пізніше уклав історію православних храмів Мінської губернії, дізнаємося, що в той день над селом і озером розгулялася гроза, бли­скавка влучила у вер­хів'я церкви,старенький храм, складений із сос­нових просмолених ко­лод, спалахнув, як свіч­ка, й за мить перетво­рився на згарище. Нобляни, які з діда-прадіда жили дружньою гро­мадою, згуртувалися й на цей раз, і вже за кіль­ка років на старому місці зависочіла своїми купо­лами нова церква. Що­правда, знову дере­в'яна. Вірили люди, що ніщо не завдасть лиха новій святині, вкладали у будівництво всю майс­терність і вміння.

Але настало XX сто­ліття."У роки Першої сві­тової війни і наше Полі­сся було у центрі війсь­кових дій. По Прип'яті й Стоходу пролягла лінія фронту між ворогую­чими сторонами.

Нобель та навколишні хутори окупували кай­зерівські війська, дещо південніше - у Кутині, Локниці, Морочно стоя­ли царські підрозділи. Фронт затягнувся на кі­лька років, і лише арти­лерійські перестрілки із обох сторін нагадували, що йде війна. Від снаря­да, випущеного із пози­цій російської армії, це­рква у Ноблі знову спа­лахує вогнем. З біллю у душі й сльозами на очах люди дивилися, як дого­ряє їхня святиня} Та свя­тиня, про яку тепло зга­дував у своїх спогадах відомий білоруський по­ет Сергій Граховський: "...Хрестили мене у церкві, що стоїть на ви­сокій горі, біля самої во­ди чарівного озера." Вже пізніше поет приїде до Нобля, пройде його вулицями, вмиє обличчя в озері й зупиниться біля руїн спаленої церкви. Про що думав він тоді, ніхто тепер не знає, як і не знав сам поет, що то вже не та церква, у якій його хрестили...

Майже десять років по війні Нобель був без церкви. Ті далекі події тяжкою ношею відобра­зилися і на самому по­селенні. Із 153 довоє­нних будинків вціліло ли­ше п'ять, тому довелося селянам майже заново відбудовувати Нобель. А тут нагодилися купці -євреї. Запропонували громаді церкву відбуду­вати. Та не задарма. Взамін вони на десять років отримали від гро­мади право в озері рибу ловити. Зиск, мабуть, вирахували чималий, бо в скорому часі звели це­ркву із цегли. Возили цю цеглу по воді дерев’яними баржами аж із Пін­ська. І хоча святиню збу­дували із нового матері­алу, але зберегла вона вигляд своїх поперед­ниць.

Понад тридцять років правили в ній батюшки службу. Молилися люди у церкві і за Польщі, й при перших совєтах, і при німцях. Тільки вже в кінці п'ятдесятих років, коли Хрущов поновив гоніння на віру й церкву, довелося закрити двері на великий замок. Оста­нній батюшка виїхав із села. Згодом, безбожно вихована молодь зроби­ла із церкви місце для своїх гулянь. Гуділи стіни церкви не від співу хору, не від передзвону на дзвіниці, а від вигуків і пісень. Незабаром тра­пилося те, про що ніхто і уявити не міг. Осіннім вечором 1977 року ка­м'яний храм, утретє в своїй історії, запалав вогнем. Збіглися люди на пожежу, почали во­дою заливати. Та де там, горів храм із середини, плавилася бляха на да­ху, цівками вогняними стікали донизу розплав­лені дзвони, падали до­низу дерев'яні перекри­ття. На ранок тільки об­вуглені стіни та попіл під ногами побачили люди.

Тринадцять років зяя­ла руїнами святиня над водою. Місцеві й проїзжі невігласи списали стіни лайливими словами, об­малювали непристой­ними малюнками. До кінця шарпали будівлю, а в середині, де колись стояв престол, хтось по­ставив дерев'яного хрестика й простелив хустинку, на яку богобоязненні люди клали ко­пійки, немов випрошую­чи у Бога прощення за злодіяння. Старенькі жі­ночки у свята чи неділю, вирушаючи до церкви у Морочне чи Муравин, брали ті копійки й несли у ті храми, де звучало слово Боже. Несли, а самі вірили: настане час, відродиться із по­пелища своя церква.

Різні люди відвідували у ті роки церковну гору в Ноблі. Одні, щоб і над руїнами потішитися, інші - співчували й скру­шно головами хитали: до чого може людина дійти?! Приїздили навіть художники й замальову­вали стіни храму, що страхали злим видови­щем навколишній прос­тір.

«Усе пройде, і Слово Боже сповниться, не зникне із лиця землі те, що Творець через людські руки творить». Від­родилася й церква у Ноблі. Щоправда, кілька років поспіль приїздив із найближчої церкви ба­тюшка до Нобля й від­правляв служби біля руїн, де збиралися тоді чи не всі люди із села і прилеглих хуторів. А згодом і храм поновили. Нобляни щиро вірять, що ніяка біда його, вже не торкнеться.

... Кораблем пливе на високій горі над водою білостінний храм у древ­ньому селі, потужно зіт­хають дзвони на дзвіни­ці, поблискують золо­тим вогником свічки на підсвічниках. Йде служ­ба... Теперішнім людям здається, що так було завжди. Що не було тих чорних днів, коли тужило село за своєю святи­нею. А може й навпаки, бояться, щоб знову не повторилася біда із церквою, тому й догля­дають за нею, бережуть для наступних поколінь, для вічності, для неба і землі.

Comments:
Only authorized users can leave comments.